Wykorzystywanie formatu audio w popularyzacji historii
Historia każdego miasta to nie tylko chronologicznie ułożone daty czy zabytkowe budynki. To przede wszystkim opowieści o ludziach, którzy w tych budynkach mieszkali, chodzili po ulicach, codziennie musieli podejmować setki małych i wielkich decyzji.
Nie jest to opowieść przeznaczona tylko dla jego mieszkańców, ale dla wszystkich miłośników historii. Razem prześledzimy dzieje tego miejsca od czasów prehistorycznych, poprzez wielkie wędrówki ludów wczesnego średniowiecza aż do słowiańskiego księstwa, które wybiło się na niezależność. Będziemy przemierzać uliczki ceglanego, krzyżackiego miasta, aby później obserwować walkę mieszczan u boku polskiego króla. Zobaczymy narodziny największego miasta Rzeczpospolitej i jednego z najważniejszych portów Bałtyku; wejdziemy zarówno do mieszczańskiego kantoru, jak i do siedziby kata. Będziemy świadkami wielkich nieszczęść, które spadną na miasto, i wielkich zmian które przyniesie upadek Rzeczpospolitej.
Podcast można znaleźć na:
Miałem przyjemność być gościem audycji "Tajemnice Pomorza" - "tajemnicze i zaginione miejsca z historią w regionie. Tych istniejących i nieistniejących poszukuje Daniel Wojciechowski. Wraz z lokalnymi historykami, przewodnikami i pasjonatami zabierają słuchaczy na wycieczkę z porcją wiedzy historycznej". Dotychczas poruszyliśmy między innymi zagadnienia:
sytuacji kobiet w dawnym Gdańsku
dawnego szpitala Bożego Ciała
przestępstwom, opisywanych na łamach dawnych gazet
wizytach polskich królowych w dawnym Gdańsku
historii Parku Oliwskiego
dawnych epidemii
życiu opata Antoniego Hackiego
Wieży Więziennej
Szkotach w dawnym Gdańsku
polowania na czarownice
pierwszych kawiarni w mieście
sekcji zwłok
Jestem współautorem (wraz z Natalią Szulgą) scenariusza do podcastu paragrafowego Dylemat, wyprodukowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury:
"Usłysz, zanim inni usłyszą.
Nie czekaj na dzień. Noc przeniesie Cię dalej.
DyleMAT to rodzaj gry, który poprowadzi Cię po najstarszej części miasta, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w klimacie z pogranicza fantasy i thrillera. Bohaterką podcastu jest Nina Pietrzak, młoda dziewczyna, którą pod siedzibą NCK – Ratuszem Staromiejskim – spotykają nietypowe zdarzenia. Kolejne ruchy zależą już od gracza. Podobnie jak czas rozgrywki, która porwać może nawet 1,5 godziny. Czarna wołga, mgła, zabłąkane staruszki, młoda dziewczyna i chłodna, długa noc… Czternaście decyzji do podjęcia i siedem możliwych zakończeń".
Jestem autorem scenariusza do audioprzewodnika po tzw. kwartale polskim we Wrzeszczu:
"Znajdujesz się na terenie Dolnego Wrzeszcza. Spacer zaczynamy na placu imienia księdza Bronisława Komorowskiego – tu również skończymy. Dzielnicę zdominował zespół koszarowy, wokół którego będziesz spacerować.
Audio-przewodnik po obszarze dawnego Kwartału Polskiego i Klubu Sportowego ma na celu przybliżenie historii tego miejsca znajdującego się w Dolnym Wrzeszczu w Gdańsku w okresie międzywojennym.
Zapraszamy do odsłuchu kolejnych 9 przystanków, które łącznie składają się na 45-minutową trasę. Miejsce startu i zakończenia znajduje się na Placu Bronisława Komorowskiego. Pod koniec każdego odcinka znajduje się wskazówka, w które miejsce należy się udać przemierzając kwartał dzisiejszych ulic Legionów, Kościuszki i Chrobrego - miejsce niezwykle ważne Polek i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk".