Dzięki współpracy z gdańskim wydawnictwem Marpress na rynku ukazały się dwie książki, poświęcone kobietom w dawnym Gdańsku, które spotkały się z ciepłym przyjęciem czytelników. W publikacjach przedstawiam historię kobiet wyklętych i podziwianych, pokornych i zbuntowanych, związanych z mistyką, miastem i religią. Opowieści te to efekt mojej pasji do przeszłości, próbujący uchwycić głosy tych, których historie często zaginęły w mrokach dziejów.
Każda z tych historii to osobny świat pełen emocji, dramatów i zwycięstw – świat, który staram się odkrywać i przybliżać, kierując się szacunkiem do przeszłości i ciekawością każdego ludzkiego losu.
Ile wiemy o dawnych gdańszczankach? Czy znamy losy Elżbiety Koopman-Heweliusz? Czy wiemy, kogo nazywano Bałtycką Syreną i kim były pokutnice?
Książka wydobywa z mroków historii losy wielu gdańszczanek: zakonnic, służących, naukowczyń, prostytutek, artystek, badaczek i rzekomych wiedźm. Pokazuje także tło epoki związane z pracą, zdrowiem, statusem społecznym czy modą.
Ostatni rozdział poświęcony jest współczesnym gdańszczankom, które zawodowo lub prywatnie pielęgnują dziedzictwo Gdańska i tworzą tożsamość swojego miasta.
Bohaterkami tej książki są gdańszczanki. Niektóre z nich znamy z imienia i nazwiska, jak Annę Renatę Breyne, Almę Richter czy Johannę Schopenhauer. Inne możemy poznać jedynie zbiorowo jako członkinie grup społecznych: zakonnic, służących, proszarek czy położnych.
Obok mieszkanek Gdańska bohaterkami książki są również wybitne postaci swoich czasów, które gościły w mieście: angielska mistyczka Margery Kempe, niemiecka aktorka Karoline Bauer, kilka polskich królowych, pruska królowa Luiza. Oficjalnie nie sprawowały władzy i nie mogły samodzielnie decydować o swoim losie, ale ich wpływ na politykę, kulturę czy religię jest bezsprzeczny.
Dzięki książce Proszarki, celebrytki i święte historia Gdańska po raz kolejny zostaje uzupełniona o perspektywę herstoryczną.